Kultur - lokalt og globalt Af Finn Vester, formand, Danmarks Biblioteksforening
To sager har i årets start overskygget alt andet: arbejdet med sammenlægning af de nye kommuner og debatten om Muhammedtegningerne – nok så forskellige sager, men begge af stor betydning for det lokale kultur- og informationstilbud og dermed for folkebibliotekerne.
For at tage det nære først, så er det glædeligt at se, hvor centralt mange biblioteker allerede er inddraget i sammenlægningsarbejdet. Et godt eksempel er NyVejle, hvor Lone Knakkergaard inde i bladet rapporterer om det arbejde, der er i gang. I NyVejle omfatter arbejdet – som mange andre steder – overvejelser om at bruge rådhusene i centerbyerne til både borgerservice og bibliotek. Det er positivt og ønskeligt, at sammenlægningsarbejdet på denne måde fører til nytænkning og helt i tråd med Danmarks Biblioteksforenings anbefalinger.
For at styrke denne udvikling afholder Danmarks Biblioteksforening d. 1. marts en Kulturkonference i Kolding om kulturens rolle i kommunerne efter kommunalreformen. Her vil mange mulige strategier for nye partnerskaber blive debatteret, og det har været meget glædeligt at se, at så mange har ønsket at deltage i konferencen, at vi har måttet flytte den fra Koldinghus til Kolding Uddannelsescenter for at få plads til flere deltagere. Ikke desto mindre er der i øjeblikket en lang venteliste til dagen. Vi er selvfølgelig kede af, at ikke alle får chancen for at være med, men tilstrømningen er klart udtryk for, at både kommunalpolitikere og fagfolk har forstået nødvendigheden af inspiration og nytænkning.
Danmarks Biblioteksforening anbefaler, at man bruger disse mange overvejelser til lokalt at sørge for at få udarbejdet og politisk vedtaget en lokal bibliotekspolitik, så den lokale udvikling bliver styret af velovervejede vurderinger af det lokale informations- og kulturbehov, frem for den mere ‘hovsa' prægede udvikling, der ellers let kan blive en følge af sammenlægningerne.
Et af elementerne i en sådan bibliotekspolitik er, at biblioteket også har en vigtig rolle at spille “med at understøtte demokratiet og dialogen i samfundet”, som Nyvejle formulerer det.
Mens disse linier skrives, er denne problematik mere aktuel end nogensinde. Der er mange forskellige holdninger til Jyllands-Postens Muhammedtegninger, men efterhånden som krisen er skredet frem, er det blevet stadig tydeligere, at vi må stå fast på det danske samfunds demokratiske principper. Samtidig har vi også påtrængende behov for en øget dialog mellem befolkningsgrupperne og en øget forståelse og respekt for hinandens religion og principper.
Her har bibliotekerne en vigtig rolle at spille. Som bekendt er bibliotekstilbuddet et af de få tilbud i Danmark, der procentuelt bruges af flere indvandrere og flygtninge end af etniske danskere. Baggrunden for denne flittige brug er, at biblioteket er lokalsamfundets frirum, hvor der både er respekt for forskelligartethed og mangfoldighed og respekt for de demokratiske værdier.
Både i kraft af den position, bibliotekerne har i forhold til landets indvandrergrupper, og i kraft af bibliotekets rolle som formidler af information og kultur, har bibliotekerne en vigtig plads i den nødvendige dialog og oplysning, som må og skal følge i kølvandet på den aktuelle krise i forholdet mellem den muslimske verden og Danmark.
|