Link til forsiden
 

Del på Facebook
 

Leder: Veje til vidensamundet

Af Finn Vester, formand, Danmarks Biblioteksforening

I dette nummer af Danmarks Biblioteker citerer  Leif Lørring, rektor for Danmarks Biblioteksskole, kulturminister Brian Mikkelsens bemærkning på årsmødet i marts: “Jamen, bibliotekerne, de findes mellem linierne”. Bemærkningen faldt som svar på spørgsmålet om, hvor bibliotekerne findes i regeringsgrundlaget, i visionerne om vidensamfundet og i Strukturreformen.

Uden på nogen måde at sætte spørgsmålstegn ved rigtigheden af ministerens svar, så er det karakteristisk, at bibliotekerne er usynlige i den overordnede politik – også selvom det synes nærliggende at inddrage netop bibliotekernes roller og kompetencer i en tid, hvor det bliver stadig mere accepteret, at Danmark skal leve af vidende, kompetente og innovative borgere.

Derfor er det vigtigt, at Danmarks Biblioteksforening bruger enhver mulighed for at markere, at landets borgere har brug for biblioteker som en af de centrale kilder til de efterspurgte kompetencer.

Vi har således taget fat i den opgave, årsmødet pålagde os: at skabe forudsætninger for en ny national strategi for vidensamfundet. Leif Lørrings og Torben Brandis indlæg inde i bladet udspringer af den diskussion, som DB har taget initiativ til. I før-ste omgang i form af et “tænketankmøde”, dernæst i form af opbygning af et kontaktnetværk og en række analyser. DB's Forretningsudvalg vil på sit møde i slutningen af maj træffe beslutning om, hvilke udspil foreningen vil komme med.

En anden og hurtigere mulighed for at bringe bibliotekerne mere i fokus er at etablere samarbejder med beslægtede organisationer. Og DB har på dette område en række konkrete initiativer i gang.

Sammen med Danmarks Skolebibliotekarer, Kommunernes Skolebiblioteksforening og Bibliotekarforbundet har vi iværksat et projekt om kombi-biblioteker, der som sit første resultat skal producere en “kogebog” om etablering af kombi-biblioteker som hjælp til politikerne i planlægningen af de nye store kommuner. Projektet har fået støtte fra Biblioteksstyrelsens udviklingsmidler og koordineres af Bente Buchhave.

Derudover er vi godt i gang med at konkretisere vores samarbejde med lokalarkiverne og museerne. På et møde i starten af maj besluttede vi i fællesskab at søge projektmidler til to modelprojekter om ABM samarbejde fra henholdsvis Hjørring og Vejle. Det sker som svar på kulturminister Brian Mikkelsens opfordring til os om at arbejde videre med ABM samarbejdet og f.eks. søge Provinspuljen om midler til forsøg.

Endelig har vi besluttet at ansøge Biblioteksstyrelsen om penge til et projekt om, hvordan de kommunale forvaltningschefer bedst muligt inddrager bibliotekerne i den kommende kommunale planlægning. Det er et projekt, hvor vi er gået sammen med Børne- og Kulturchefforeningen og Biblioteks-lederforeningen.

Alt sammen skal føre det samme sted hen: anvise nye veje til udvikling af et lærings- og kulturtilbud i kommunerne og større synlighed for bibliotekerne i samfundet.

Og som det fremgår sker alle disse nye udviklinger i et tæt samarbejde på kryds og tværs mellem enkeltpersoner og biblioteks- og kulturinstitutioner. Det er uhyre positivt, og jeg er sikker på, at de mange nye initiativer også vil føre til nye og anderledes resultater.

Det har vi brug for i en omstillingstid

 

 

 
© Danmarks Biblioteker 2000 - 2010